Fotovoltika alebo ľudovo solárne panely
Ako fungujú fotovoltické panely? Čo všetko je súčasťou systému FVE? Hlavné rozdiely sú v jednotlivých systémoch.
Systémy využitia a zapojenia fotovoltiky
Fotovoltika je s rozvojom nových technológií čoraz dostupnejším a efektívnejším riešením znižovania nákladov na elektrickú energiu pre domácnosti, aj pre firmy.
Hlavnými komponentami domácej fotovoltickej elektrárne sú fotovoltické panely, solárny invertor (menič) a pri niektorých typoch systémov aj batéria.
Systém ON-GRID (sieťová FVE) – najpoužívanejší typ zapojenia fotovoltiky pre rodinné domy. Tento systém nepotrebuje k fungovaniu batériu, využíva len invertor a je napojený na verejnú elektrickú sieť. Fotovoltické panely (alebo solárne panely, ktoré sú umiestnené väčšinou na streche stavby) premieňajú slnečnú energiu na elektrinu. Panely ale generujú jednosmerný prúd, ktorý je následne prostredníctvom invertora premenený na striedavý prúd a je pripravený na použitie v domácnosti. V prípade systému ON-GRID sa nedostatok vyrobenej elektriny dopĺňa z verejnej siete a naopak prebytok sa do verejnej elektrickej siete vracia.
Systém OFF-GRID (ostrovná FVE) – tento systém nie je napojený na verejnú elektrickú sieť. Nadbytočná vyrobená energia je uložená do batérie na neskoršiu spotrebu (v čase, keď nesvieti slnko). Systém je vhodný pre stavby s nižšou energetickou náročnosťou (chaty, menej využívané nehnuteľnosti).
Hybridný systém – kombinuje technológiu z dvoch vyššie uvedených systémov. Tento typ systému je napojený na elektrickú sieť a zároveň disponuje batériou. Prebytočná energia je ukladaná do batérie, a zároveň keď je batéria vybitá je možné energiu čerpať z verejnej siete.
Solárne panely - základ systému, ktorý generuje zo slnečnej energie elektrickú.
Invertor - srdce systému zabezpečuje premenu jednosmerného prúdu na striedavý
Batériové úložisko - môže ale aj nemusí byť súčasťou systému
Spotrebiče - spotreba elektriny získanej zo solárneho žiarenia.
Napojenie na distribučnú sieť - v prípade nízkej hodnoty vyrábanej energie z panelov, spotrebu vykryje elektrina z distribučnej siete
Ako to prebieha v praxi?
Jedným zo základných prvkov fotovoltickej elektrárne sú fotovoltické panely (často nazývané solárne panely). Umiestňujú sa na dobre osvetlené miesto s dostatočným slnečným žiarením – na strechy budov alebo voľné plochy, ktoré sa nenachádzajú v tieni.
Fotovoltické panely premieňajú využitím fotovoltického javu slnečné žiarenie na elektrinu. V tomto štádiu je elektrina vo forme jednosmerného prúdu. Pre využitie v domácnosti je tento jednosmerný prúd pomocou invertora (meniča) premenený na striedavý prúd.
Nevyužitá elektrina prúdi v závislosti od zvoleného systému buď do batérie alebo do verejnej siete. Naopak pri nedostatku vygenerovanej elektriny je buď čerpaná z batérie (pri off-grid alebo hybridnom systéme) alebo sa nedostatok kompenzuje čerpaním z verejnej siete (on-grid systém).