Investícia do fotovoltaiky sa Vám vyplatí celoročne
Slnečná energia sa javí byť dnes úplne najdostupnejším zdrojom energie. Ide navyše o energiu obnoviteľnú, ktorá podporuje myšlienku trvalo udržateľného rozvoja. Nerobí nás tiež závislými na dovážaných energetických zdrojoch, či na zdrojoch, ktorých cena sa odvíja od energetickej burzy. Ako sa ale správa fotovoltaika v zime? Vyrobí FVE vôbec nejakú elektrickú energiu? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Vďaka fotovoltaike si neohrejeme iba do zásoby teplú vodu, ale skutočne si vyrobíme elektrickú energiu. Mnoho ľudí si však stále myslí, že solárne panely fungujú iba v lete a za jasného počasia. Ako je to naozaj?
Vyrobte si vlastnú elektrinu
Vyrobiť si vlastnú elektrickú energiu je jednoznačne cesta k sebestačnosti a ochrana pred energetickou chudobou. Mnoho ľudí však stále žije s predstavou, že sa solárne panely hodia iba na letné použitie a fotovoltaika v zime jednoducho nevyrobí elektrickú energiu, ale ani neohreje vodu. Tak tomu nie je. Solárne panely fungujú aj v zime.
Na svedomí to má fotovoltaický jav známy už od roku 1876. Objavili ho William Grylls Adams a Richard Evans Day. Z neho vyplýva, že pri nižších teplotách je vďaka chladeniu fotovoltaických článkov ich výkon dokonca vyšší ako pri teplotách vysokých. Ale pozor na prílišné nadšenie. Optimizmus je síce namieste, pretože aj v zime vedia solárne panely vyrobiť elektrickú energiu. Avšak všeobecne z niekoľkých ďalších dôvodov vyrobia solárne panely v zime elektrickej energie menej a pracujú iba na približne 20 % svojho maximálne dosiahnuteľného výkonu.
Zima je pri solárnych paneloch menší problém, než sa traduje
Najvyššie výkony nedosahuje fotovoltaika v zime, ale dokonca ani v lete. Z laboratórnych testov vyplýva, že s nárastom o každých 25 °C klesá účinnosť panelov o 10 %. Úplne najväčšiu účinnosť dosahuje fotovoltaika na horách v jarných a v jesenných mesiacoch, kedy je pre nich teplota optimálna. Nevadí ani nie celkom jasná obloha. Fotovoltaické články na rozdiel od termických kolektorov vedia využívať svetelnú zložku slnečného žiarenia aj z rozptýleného svetla, teda aj v situácii, keď je slnko pod mrakom.
Čo ovplyvňuje znížený výkon fotovoltaiky v zime, keď teploty nie sú tou pravou príčinou?
Pre zimné mesiace je charakteristický nedostatok slnečného svitu. Slnko svieti menej hodín, preto majú solárne panely menej hodín na to, aby vyrobili elektrickú energiu. Nachádza sa tiež nižšie na obzore, čo tiež znižuje množstvo vyprodukovanej energie.
Panely sa odporúča montovať v sklone 30 °. Väčší uhol sklonu by síce podporil množstvo vyrobenej energie v zime, avšak to by sa potom prejavilo na znížení v letných mesiacoch.
V zime solárnym panelom nesvedčí ani sneh a námraza
Nielenže môžu sneh a námraza panely a hliníkové nosiče poškodzovať, ale znižujú aj účinok panelov. Našťastie materiál panelov sneh nezachytáva a na šikmých strechách dochádza obvykle k samočisteniu. Pri väčšej snehovej nádielke je však žiaduce čistenie od snehu.
Akým smerom orientovať solárne panely?
Nie je celkom pravdou, že je vždy najvýhodnejšia južná orientácia. Pokiaľ chceme predovšetkým vyrobiť čo najviac energie do elektrickej siete, je južná orientácia správna. Ak nám však ide o zaistenie energie pre domácnosť, potrebujeme ju najmä ráno a večer. Preto sa odporúča kombinované umiestnenie východ-západ.